دوره دانش‌افزایی «ایران شناسی معاصر» برای اساتید دانشکده زبان‌های شرقی دانشگاه فدرال کریمه برگزار شد.

دوره دانش‌افزایی «ایران شناسی معاصر»

در ادامه‌ی همکاری‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه ادیان و مذاهب، سه تن از اساتید دانشکده‌ی شرق شناسی و زبان‌های خارجی دانشگاهِ فدرال کریمه (kfu) طی سفری چهارده روزه در دوره‌ی دانش‌افزایی ایران معاصر که به همت مرکز آموزش‌های آزاد دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد، شرکت کردند. این دوره برای اساتید و دانشجویانِ خارجی آشنا به زبان فارسی و به منظور ارتقای دانشِ آنها در موضوعات عرفان و تصوف، دین‌پژوهی، تاریخ اسلام و ایران، تاریخ ادبیات ایران، زبانِ معیارِ فارسی، هنر ایرانی و سیاست در ایران معاصر طراحی و به زبانِ فارسی اجرا شد.

این دوره که از تاریخ 10 آبانِ 98 آغاز و تا 24 آبان ادامه داشت، سرفصل‌های آموزشی مختلف متناسب با نیاز و درخواستِ شرکت کنندگان با حضور اساتید دانشگاه ادیان و مذاهب و سایر مراکز دانشگاهی کشور ارائه شد. از سرفصل‌های این دوره به انسان شناسی دین در ایرانِ معاصر، مساله‌ی زنان در ایران معاصر، آداب و رسوم فرهنگی ایران معاصر، تاریخ تصوف ایران، میراث مکتوب تصوف، ادبیات ایران در دوره‌ی تیموری، تطور هنر خوشنویسی، جریان شناسی سیاسی در سده‌ی اخیر می‌توان اشاره کرد. علاوه بر کارگاههای نظری یاد شده حضور در کتابخانه‌های محقق طباطبایی و مرکز احیاء میراث اسلامی و آشنایی با نسخ خطی ارزشمند آنها و هم‌چنین حضور در کارگاه فن خوشنویسی از دیگر برنامه‌های ترتیب داده شده برای این گروه بود.

برنامه دیگر هیئت اعزامی دانشگاه کریمه  حضور در تهران و انجام دیدارهای علمی در دانشگاههای مطرح تهران با هماهنگی مرکز آموزشهای آزاد بود. این هیئت طی حضور خود در تهران از گروه زبان روسی دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه امام صادق، مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه شهید بهشتی و علامه طباطبایی بازدید کرده و با اعضای هیئت علمی این دانشگاهها دیدارهای صمیمانه‌ای داشتند.

از دستاوردهای سفر این هیئت به ایران می‌توان به عقد تفاهم نامه همکاری با مرکز آموزشهای آزاد دانشگاه ادیان و دانشگاه امام صادق و فراهم شدن زمینه همکاری و عقد تفاهم‌نامه با دانشگاههای شهید بهشتی و علامه طباطبایی اشاره کرد.

اساتیدِ اعزامیِ دانشگاه فدرال کریمه در پایان  سفر خود  به ایران سفری سه روزه  به کاشان و اصفهان داشتند و از آثار تاریخی، تمدنی و فرهنگی  این شهرها دیدن کردند.

گفتنی است دانشگاه جامع فدرال کریمه با بیش از 100 سال سابقه دارای 30 هزار دانشجو است که بیش از دوهزار نفر از آنها، دانشجوی بین المللی هستند و در رشته‌های مختلف دانشگاهی مشغول به تحصیل هستند.

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست