اولین دوره بین المللی ایران شناسی به همت مرکز آموزش های آزاد برگزار شد

اولین دوره بین المللی کوتاه مدت ایران شناسی با حضور 16 نفر از کشورهای اردن، هند، فرانسه، آلمان، بنگلادش، ترکیه، چین، اسپانیا، سودان وعراق در تاریخ 24 مرداد لغایت 3 شهریور ماه 98 به مدت یازده روز از سوی مرکز آموزشهای الکترونیکی و آزاد دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار می شود.

شرکت کنندگان این دوره همگی از اساتید دانشگاه و دانشجویان تحصیلات تکمیلی در رشته ‌های مختلف دانشگاهی هستند و دوره به زبان انگلیسی برگزار خواهد شد.

این دوره با برگزاری کارگاههای آموزشی و بازدید های متناسب با آن در چهار شهر قم، اصفهان شیراز و تهران برگزار می شود. شروع برنامه از شهر قم و با سخنرانی حجت الاسلام نواب رئیس دانشگاه ادیان خواهد در روز پنج شنبه 24 مرداد خواهد بود. با توجه به ظرفیتهای این چهار شهر کارگاههایی متناسب با آن در هر شهر در نظر گرفته شده است که با تدریس اساتید مبرز در این حوزه ها برگزار خواهد شد. با توجه به ظرفیت مذهبی شهر قم برنامه این گروه در شهر قم با عنوان «دین در ایران معاصر» خواهد بود که شرکت کنندگان علاوه بر شرکت در کارگاههایی با موضوع آشنایی با آموزه‌ها، آئینها و مناسک مکتب تشیع در برنامه های فرهنگی و مذهبی شرکت خواهند کرد. شهر اصفهان که شهر هنر و معماری اسلامی ایرانی است کارگاهی با همین عنوان برگزار خواهد شد و شرکت کنندگان ضمن حضور در اماکن تاریخی شهر اصفهان به شکل علمی با هنر ایرانی اسلامی آشنا خواهند شد. برنامه بعدی گروه سفر به شهر شیراز و برنامه سه روزه در این شهر است که در قالب کارگاهی با عنوان فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی برگزار خواهد شد. آخرین  برنامه گروه سفر به شهر تهران است که یک کارگاه دو روزه با عنوان سیاست در ایران معاصر در این شهر برگزار خواهد شد و شرکت کنندگان در نشستهایی با ساختار سیاسی جمهوری اسلامی و مسئله زنان در ایران آشنا خواهند شد. برنامه پایانی و اختتامیه این دوره در بنیاد ایران شناسی برگزار خواهد شد.

علاوه بر کارگاههای علمی و بازدیدهای توریستی برنامه جانبی فرهنگی برای گروه در نظر گرفته شده است که دیدار با یکی از آیات عظام بازدید از مراکز فرهنگی و علمی و دیدار با رهبران دینی سایر ادیان و شرکت در مراسم مذهبی آنان جزو برنامه های فرهنگی این دوره است.

در برگزاری این دوره نهادهای مختلفی همکاری دارند. اداره کل ارشاد اسلامی استان اصفهان، دانشگاه فرهنگ و هنر اصفهان، سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری شیراز، موسسه صلح و سلامت، دانشگاه امام صادق علیه السلام و بنیاد ایران شناسی همکاری صمیمانه ای داشته اند و در برگزاری این دوره مشارکت فعالی داشته اند.

مرکز آموزشهای آزاد دانشگاه ادیان در گذشته نیز دوره های کوتاه مدت انگلیسی برای مخاطبان خارجی برگزار کرده است که دوره کوتاه مدت آشنایی با قانون اساسی و ساختار سیاسی جمهوری اسلامی ایران در اردیبهشت ماه با همکاری پژوهشکده شورای نگهبان و دانشگاه امام صادق برگزار شد و در آینده قصد داریم علاوه بر تداوم دوره های برگزار شده دوره های دیگری را نیز آغاز کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست